
Hugo Pratt
- Redaktionen2020
- Christian Jess Rasmussencand.mag., 2012
- Samuel Krygierjournalist, 2011
Intro
Hugo Pratt er en af den europæiske tegneseries absolutte førerskikkelser. Han er især kendt for sine serier om Corto Maltese og ”Ørkenens skorpioner”, der tilsammen var med til at indvarsle en helt ny tilgang til tegneserien som seriøst medie for voksne. Pratts indflydelse på en hel generation af tegneserieskabere er enorm, og en lang række af de mest toneangivende kunstnere erkender i dag åbent deres gæld til ham på det kunstneriske eller fortælletekniske plan.
Interessen for de ”glemte” kapitler i verdenshistorien løber som en rød tråd gennem hele Pratts forfatterskab. Hans fortællinger udspiller sig som regel i de tidsperioder, hvor det stadig var muligt at udforske ukendte afkroge af jordkloden, og hvor mennesker stadig var åbne for at opleve eventyr.
Baggrund
Hugo Pratt blev født den 15. juli 1927 i Rimini. Kort efter flyttede familien til Venedig, hvor de boede i 10 år. I 1937 valgte Pratts far, Rolando Pratt, at flytte familien til den italienske koloni Abessinien (det nuværende Etiopien). Under Anden Verdenskrig var det fascistiske Italien allieret med Nazityskland, så i 1941 rykkede britiske enheder ind og erobrede området. Rolando Pratt blev taget til fange, og han døde af sygdom i en krigsfangelejr. Herefter rejste Pratt og moderen Evelina Genero tilbage til Venedig. I Afrika havde Pratt brugt tid på at stifte bekendtskab med områdets fremmedartede kultur og myter, og det resulterede i en stor respekt for andre racer og folkeslag, hvilket blev et grundlæggende træk ved det fremtidige forfatterskab.
”De må forstå min situation, Corto Maltese: Byen vrimler med russiske flygtninge, eventyrere, pirater, smuglere og eftersøgte anarkister, såsom den person, der ledsagede dem i kineserkvarteret, kaptajn Rasputin... som er efterlyst af politiet i den halve verden.”
I Venedig begyndte Pratt at studere ved Kunstakademiet. Her var han med til at danne ”Venedig-gruppen”, som producerede eventyrserier inspireret af amerikanske tegneserier. I 1946 blev Pratts første serie, ”Asso di Piche”, trykt i bladet med samme navn. Serien handlede om den maskerede forbryderbekæmper ”Spar Es”. I de følgende år tegnede Pratt flere andre serier, der som oftest havde Mario Faustinelli som tekstforfatter.

Født
15. juli 1927 i Rimini, Italien.
Død
20. august 1995.
Uddannelse
Uddannet ved Kunstakademiet i Venedig.
Debut
Asso di Picche, 1946.
Litteraturpriser
Posthumt medlemskab af Comic Book Hall of Fame, 2005.
Seneste udgivelse
El gaucho. Forlaget Faraos Cigarer, 2020. (El gaucho). Oversat af Ole Steen Hansen. Illustreret af Milo Manara.
Inspiration
Milton Caniff.
Genre
Grafiske romaner
”Spar Es” var populær i Argentina, og i 1950 rejste Pratt til Buenos Aires, hvor han tegnede flere serier med manuskript af chileneren Hector G. Oesterheld. I 1959 både tegnede og skrev Pratt sin første historie ”Ann nella giungla”. I denne periode mødte han Anne Frognier, som han nogle år senere giftede sig med. I disse år underviste han også ved Escula Panamericana de Arte i Sao Paolo.
Pratt forlod Sydamerika i 1960 for at flytte til London, hvor han i en kort periode producerede krigstegneserier for forlaget Fleetway. Opholdet blev dog af kort varighed, og de næste par år levede Pratt en omflakkende tilværelse. I denne periode skabte han serierne ”Capitan Cormorant” og ”Wheeling” i 1962, der begge var selvstændige produktioner med tekst og tegninger af Pratt selv.
Pratt vendte i 1962 tilbage til Italien, og her begyndte han at producere romanadaptationer i tegneserieform af kendte værker fra verdenslitteraturen som f.eks. ”Sinbad søfareren”, ”Odysseen” og ”Skatteøen”.
Udvalgte bøger
- Anna i junglen
Det var med ”Ann nella giungla” fra 1959 (”Anna i junglen”,1985), at Hugo Pratt tog skridtet og blev en selvstændig serieskaber. Serien er det første værk, som han både tegnede og skrev manuskript ...
Læs mere om bogen - Fort Wheeling, De tabte venskabers sti
”Wheeling” udkom i tre dele i 1962, 1980 og 1995 (”Fort Wheeling, De tabte venskabers sti”, 2011). På mange måder blev den et livsværk for Pratt, der brugte over 34 år på at lave den. Den handler o...
Læs mere om bogen - Balladen om det fordømte hav
Det er i ”Una Ballata del mare salato” fra 1967 (”Corto Maltese: Balladen om det fordømte hav”, 1977), at vi for første gang møder den evige lykkeridder Corto Maltese. Han er for så vidt kun en bip...
Læs mere om bogen - Corto Maltese i Sibirien
I begyndelsen af ”Corte sconta detta arcana” fra 1974 (”Corto Maltese i Sibirien”, 1980) møder vi Corto Maltese i Hong Kong i 1919. Det er et turbulent kapitel i verdenshistorien med krige og revol...
Læs mere om bogen - Legenden om Venedig
I ”Fiaba a Venezia” fra 1977 (”Corto Maltese: Legenden om Venedig”, 1985), går Corto Malteses skattejagt til Venedig, Pratts hjemby. At Pratt var kendt i byen, mærker man tydeligt i dette værk, som...
Læs mere om bogen - Det gyldne hus i Samarkand
Ligesom ”Corte sconta detta arcana” er ”La maison dorée de Samarkand” fra 1980 (”Det gyldne hus i Samarkand”, 1987) en rundtur i endnu et glemt kapitel i den urolige første tredjedel af det 20. årh...
Læs mere om bogen - Jesuit Joe
Hugo Pratts ”Jesuit Joe” fra 1980 (”Jesuit Joe”, 2006) er beretningen om en gådefuld halvblodsindianer, der iklædt det beredne politis blodrøde uniform drager gennem Canadas barske ødemark. Rejsen ...
Læs mere om bogen - Saint-Exupéry: Den sidste rejse
”Saint Exupéry – le dernier vol” fra 1994 (”Saint Exupéry: Den sidste rejse”, 2005) var en af de sidste fortællinger, som Hugo Pratt færdiggjorde før sin død. Historien handler om den franske forfa...
Læs mere om bogen - Cato Zulu
I “Cato Zulu” fra 1984 (“Cato Zulu”, 2008) følger vi soldaten, desertøren og provokatøren Cato ”Andenæb” Miltons oplevelser under briternes kamp mod zuluerne i Sydafrika i 1879. Under en farlig, me...
Læs mere om bogen - Mu
Det sidste bind i serien om den rastløse lykkeridder Corto Maltese er ”Mu” fra 1992 (”Mu”, 2008), færdiggjort tre år før Hugo Pratts død. Corto og hans mørke alter ego Rasputin er sammen med en ræk...
Læs mere om bogen - Ørkenens skorpioner
Hugo Pratts ”Gli Scorpioni del deserto” fra 1969 (”Ørkenens skorpioner 1”, 1985) er en actiontegneserie, der foregår i det nordøstlige Afrika i 1940 under Anden Verdenskrig. Den gennemgående hovedp...
Læs mere om bogen
Bibliografi
Tegneserier skrevet og tegnet af Hugo Pratt
Hugo Pratt
Editorial Abril, 1962.
Hugo Pratt
Faraos Cigarer, 2011. (Wheeling 1-3,. 1962, 1980, 1995).
Hugo Pratt
1976. (L´hommes des Caraibes, 1979)
Hugo Pratt
1979
Hugo Pratt
1992
Hugo Pratt
Faraos Cigarer, 2005. (Saint-Exupéry – Le dernier vol., 1994).
Hugo Pratt
1999
Hugo Pratt
Faraos Cigarer, 2019. (L'uomo della Somalia, 2006). Oversat af Lorens Juul Madsen. (En mand - en historie).
Hugo Pratt
Faraos Cigarer, 2019. (L'uomo della Sertão, 1978). Oversat af Lorens Juul Madsen. (En mand - en historie).
Hugo Pratt
Faraos Cigarer, 2019. (Svend - L'uomo dei Caraibi, 1976). Oversat af Lorens Juul Madsen. (En mand - en historie).
Corto Maltese
Hugo Pratt
Carlsen, 1977. (Una Ballata del mare salato. 1967).
Hugo Pratt
Faraos Cigarer, 2006. (Tristan Bantam, Rendez-vous à Bahia, Samba avec Tir Fixe. 1970).
Hugo Pratt
Faraos Cigarer, 2006. (L'aigle du Brésil, ...et nous reparlerons des gentilhommes de fortune, A cause d'une mouette. 1970).
Hugo Pratt
Carlsen, 1986. (La lagune des beaux songes, Fables et grand-pères. 1971).
Hugo Pratt
Carlsen, 1983. (Concert en o'mineur pour harpe et nitroglycérine. 1972).
Hugo Pratt
Carlsen, 1984. (Sogno di un mattino di mezzo inverno, Burlesque entre zyudcoote Et Bray-Dunes, Cotes de nuit et roses de Picardie. 1972).
Hugo Pratt
Carlsen, 1982. Faraos Cigarer, 2008. (Leopardi. 1973).
Hugo Pratt
Carlsen, 1980. Faraos Cigarer, 2004. (Corte sconta detta arcana. 1974).
Hugo Pratt
Carlsen, 1985. Faraos Cigarer, 2010. (Favola di Venezia – Sirat Al-Bunduqiyyah. 1977).
Hugo Pratt
Carlsen, 1987. Faraos Cigarer, 2005. (La maison dorée de Samarkand. 1980).
Hugo Pratt
Carlsen, 1983.
Hugo Pratt
Carlsen, 1988. (Tango...Y todo a media luz. 1985).
Hugo Pratt
Carlsen, 1989. (Rosa Alchemia. 1987).
Hugo Pratt
Faraos Cigarer, 2008. (Mu. 1989).
Ørkenens skorpioner
Hugo Pratt
Carlsen, 1985. (Gli Scorpioni del deserto. 1969).
Hugo Pratt
Carlsen, 1985. (Avocati in Dancalia. 1980).
Hugo Pratt
1994
Hugo Pratt
1993
Tegneserier skrevet af Hugo Pratt
Hugo Pratt og Milo Manara
Carlsen, 1986. (Tutto ricomincio con un'estate Indiana. 1985).
Hugo Pratt og Milo Manara
Carlsen, 1986. (Tutto ricomincio con un'estate Indiana. 1985).
Hugo Pratt og Milo Manara
Carlsen, 1995. (El Gaucho. 1995).
Hugo Pratt
Forlaget Faraos Cigarer, 2020. (El gaucho (italiensk)). Oversat af Ole Steen Hansen. Illustreret af Milo Manara.
Tegneserier tegnet af Hugo Pratt
Hugo Pratt og Mario Faustinelli
1945
Hugo Pratt og Hector German Oesterheld
1953
Hugo Pratt og Hector German Oesterheld
1957
Hugo Pratt og Hector German Oesterheld
1957
Hugo Pratt og Arrigo Petacco
1992
Om forfatterskabet
Om forfatterskabet
Benni Bødker
Steffen Kronborg
Eget forlag, 1987.
Jakob Stegelmann
Rosinante, 2006.
En introduktion til serien om Corto Malteses.
Nekrolog over Hugo Pratt.
Officiel engelsksproget hjemmeside for Corto Maltese
Kort biografi og en gennemgang af Hugo Pratts vigtigste værker.
