BetaDette er en beta-version, som stadig er under udvikling.
Portrætfoto af Tove Jansson
Foto: Hans Paul
*Seneste udgivelse

Tove Jansson

Senest opdateret
  • Redaktionen
    marts 2026
  • Julie Lystbæk Hansen
    cand.mag., juni 2021
Hovedforfatter
  • Helle Eeg
    cand.mag., 2015

Intro

Tove Jansson er verdensberømt for sine Mumitrolde, men fra 1970 skrev hun kun voksenlitteratur. Der er dog mange sammenfald mellem Mumiuniverset og Tove Janssons voksenprosa. Udover at trække på sin egen families historie har Tove Jansson i sine voksenbøger videreført den nysgerrige, sansende åbenhed, som kendetegner barnets møde med verden, og i fortællingerne blander det hverdagslige sig med en livlig fantasi. Her er også den samme balancegang mellem det idylliske og det faretruende, mellem livskraft og melankoli.

Baggrund

Tove Marika Jansson blev født den 9. august 1914 i Helsinki i Finland. Her voksede hun op i et frisindet kunstnerhjem. Moderen Signe Hammarsten-Jansson var tegner, og faderen Viktor Jansson var skulptør. Somrene tilbragte familien, der desuden talte to yngre brødre, på Bildö, en ø i den stockholmske skærgård, der senere blev model for Mumidalen. Allerede som 15-årig debuterede Jansson som tegner i det politisk satiriske blad Garm, og året efter tog hun til Stockholm for at studere ved Tekniska skolan (nu Konstfack, Sveriges største kunst- og designskole). Efter studierne fortsatte hun på den finske kunstforenings skole Ateneum i Helsinki. Op igennem 1940’erne og frem til bladets lukning i 1953 var Jansson en markant profil i Garm. Det var også her i bladet, at figuren Mumitrolden dukkede op første gang, nemlig under navnet Snork. Sideløbende med arbejdet som karikaturtegner arbejdede hun netop på sin første bog om Mumiuniverset. I alt skrev Jansson ni bøger om Mumifamilien, og dertil kommer seks billedbøger og en række daglige tegneseriestriber, der udkom mellem 1953 og 1961. Fra 1968 og frem til få år før sin død skrev Tove Jansson bøger til voksne. Den sidste Mumibog, ”Sent i november”, udkom i 1970, og fra da af skrev hun kun til voksne. Det er dog mest som skaber af Mumitroldene, at Jansson kendes, og først i 2014 – det år hun ville være fyldt 100 år – udkom de første af hendes voksenbøger på dansk. Tove Jansson var en arbejdshest, der brugte de fleste af sine vågne timer på at tegne, male og skrive i sit tårnværelse i lejligheden i Helsinki, hvor hun boede fra 1947 og frem til sin død. Lejligheden var via en loftsgang forbundet med en nærliggende lejlighed, hvor Tove Janssons livslange partner, grafikeren Tuulikki Pietilä havde sit hjem og atelier. Det var også med Tuulikki, at Tove Jansson byggede et hus på en øde skærgårdsø nær det sted, hun som barn havde holdt ferie med sin familie. Det naturnære liv på øen var en stor del af Tove Janssons liv på hendes ældre dage og fungerede også som inspirationskilde til hendes nok mest kendte voksenbog, ”Sommerbogen”. Tove Jansson døde den 27. juni 2001 i Helsinki. Året efter indstiftedes Tove Jansson-prisen til minde om hendes forfatterskab. Den uddeles hvert tredje år til en, der fortjenstfuldt har bidraget til børne- og ungdomskulturen i Finland.

Portrætfoto af Tove Jansson
Foto: Hans Paul
  • Født

    9. august 1914 i Helsinki, Finland.

  • Død

    27. juni 2001 i Helsinki, Finland.

  • Uddannelse

    Studier ved Tekniske skolan i Stockholm og ved den finske kunstforenings skole Ateneum i Helsinki.

  • Debut

    Småtrollen och den stora översvämningen. 1945 (Mumitroldene, 1954).

  • Litteraturpriser

    Niels Holgersson-plaketten, 1953. H.C. Andersen-medaljen, 1966. Mårbackapriset, 1972. Findlanspriset, 1993. Selma Lagerlöfsprisen, 1993 og Svenska Akademiens stora pris, 1994.

  • Seneste udgivelse

    Stenmarken. Gyldendal, 2026. (Stenåkern, 1984). Oversætter: Agnete Dorph Stjernfelt.

  • BBC-dokumentar om Tove Janssons liv og værk

”Sophia ventede. Der var bønhørelse i luften. Hun vogtede på havet og så, at horisonten blev sort. Det sorte bredte sig ud over havet, der krusedes af forventning og skræk. Det kom nærmere. Med en høj susende hvisken nåede vinden frem til øen og for videre, så blev der stille igen. Sophia ventede på stranden, strandgræsset lå fladt hen over jorden som en lys pels. Nu kom et nyt mørke farende over vandet, det var den store storm!”

“Sommerbogen”, s. 154.

Blokeret indhold

Dette er eksternt indhold. Derfor skal du acceptere cookies til statistik og markedsføring for at se det.

Vælg "Tillad alle"

Videoklip: BBC-dokumentar om Tove Janssons liv og værk:

Udvalgte bøger

Genrer og tematikker

”Jeg elsker novellen, koncentreret og samlet omkring en enkelt idé. Der skal intet unødvendigt være i den, man må være i stand til at rumme fortællingen indesluttet i sin hånd.” (Madeleine LaRue: A Little Piece of a Life: Tove Jansson’s Fiction for Adults. Los Angeles Review of Books, 2014-12-21. Egen oversættelse). Novellen var Tove Janssons foretrukne form. Selv de værker, der ikke er novellesamlinger, ”Billedhuggerens datter” og ”Sommerbogen”, er i deres fortællestruktur meget lig novellesamlingerne. Hvert kapitel har anekdotisk karakter, hvilket vil sige, at de er nedslag i forskellige situationer i karakterernes liv, der ikke er nærmere bestemt tidsmæssigt. Der er ingen fast kronologi, måske kun let i ”Sommerbogen”, hvis sidste kapitel markerer øopholdets afslutning og efterårets komme. Særligt Tove Janssons tidlige voksenforfatterskab er præget af en stor opmærksomhed på sansninger. Sproget er enkelt registrerende, men på en måde der udvider og ophøjer de helt små ting. Særligt i ”Sommerbogen”s mikrokosmos, hvor intime sansninger lader øens natur vokser til en hel verden: ”Lige ved siden af lå der en stump bark. Hvis man kiggede længe nok på den, voksede den og blev til et meget gammelt bjerg med kratere og hvirvelformede furer.” (”Sommerbogen”, s. 27). En særlig opmærksomhed på naturen er til stede gennem hele forfatterskabet. Igen og igen vender fortællingerne tilbage til skærgårdsøer, enge og skove. Naturbeskrivelserne eksisterer både i deres egen ret og som en afspejling af karakterernes tanker og følelser. Relationer mellem mennesker går også igen som et centralt tematisk spor i Tove Janssons fortællinger. Det kommer særligt til udtryk i de mange dialoger, der både udtrykker miskommunikation og forsoning. Tove Jansson bruger novelleformen til i fortættet form at skildre livets både banale og helt essentielle eksistentielle udfordringer. Her er mennesker, der på hver sin måde søger en mening, både unge og gamle, der famler sig igennem livet, og som i korte øjeblikke finder ro og mening i naturens sansemættende skønhed.

Beslægtede forfattere

Tove Jansson debuterede som børnebogsforfatter i 1945 samme år som Astrid Lindgren udgav den første bog om Pippi Langstrømpe. De to forfattere udgjorde sammen med deres kollega Lennart Hellsing en revolution i den svensksprogede børnelitteratur. På det tidspunkt blev børnelitteratur anset som et værktøj til børneopdragelse. Både Pippi og Mumitrolden står i skarp kontrast til den tradition. De agerer som selvstændige individer, og der er en tro på det kompetente barn, som er ny og forfriskende. For eksempel tøver Mumimor ikke med at sende Mumitrolden alene ud på farlige opgaver, som for eksempel i “Kometen kommer” eller i “Troldvinter” hvor Mumitrolden er overladt til at klare sig selv i den fremmede vinter.

De tre forfattere er meget forskellige i deres udtryk. Hellsing er mest kendt i Danmark for sine remsebøger om Krakel Spektakel, men de er fælles om en ny forståelse af barnet som individ og litteraturen som en mulighed for at sætte fantasien løs og gøre oprør med de voksnes regler. Hellsing formulerede engang sit syn på børnelitteratur således: “Al pædagogisk kunst er dårlig kunst, men al god kunst er pædagogisk”, hvilket fint udtrykker den moderne børnelitteraturs selvforståelse.

I Danmark haltede vi lidt bagefter de svenske børnebogsforfattere, og først i 1960’erne kom der for alvor gang i den modernistiske børnelitteratur Her står Ib Spang Olsens og Halfdan Rasmussens helt centralt med klassiske udgivelser som “Mosekonens bryg” og “Halfdans ABC”. Men også gamle kendinge som Hanne Hastrups Cirkeline-figur dukker for første gang op i denne periode.

Relaterede forfattere

Bibliografi

Bøger

Mumitroldene
Mumitroldene

Tove Jansson

1954. (Småtrollen och den stora översvämningen, 1945). Roman

Mumitrolden opdager kometen
Mumitrolden opdager kometen

Tove Jansson

1954. (Kometjakten. 1946). Roman

Mumitrolden vender hjem
Mumitrolden vender hjem

Tove Jansson

1954. (Kometjakten. 1946). Roman

Troldkarlens hat
Troldkarlens hat

Tove Jansson

1968. (Trollkarlens hatt. 1948). Roman

Troldvinter
Troldvinter

Tove Jansson

1969. (Trollvinter. 1957). Roman

Farlig midsommer
Farlig midsommer

Tove Jansson

1970. (Farlig midsommer. 1954). Roman

Det usynlige barn; og andre historier
Det usynlige barn; og andre historier

Tove Jansson

1972. (Det osynliga barnet och andre berättelser. 1962). Noveller

Mumifar og havet
Mumifar og havet

Tove Jansson

1973. (Pappan och havet. 1965). Roman

Kometen kommer
Kometen kommer

Tove Jansson

1974. (Kometen kommer. 1968). Roman

Sent i november
Sent i november

Tove Jansson

2002. (Sent i november. 1970). Roman

Mumitrolden – De tre første romaner
Mumitrolden – De tre første romaner

Tove Jansson

2008

For voksne

Billedhuggerens datter
Billedhuggerens datter

Tove Jansson

Gyldendal, 2014. (Bildhuggarens dotter, 1968). Oversætter: Agnete Dorph Stjernfelt. Noveller.

Sommerbogen. 2. udgave
Sommerbogen. 2. udgave

Tove Jansson

Gyldendal, 2014. (Sommarboken, 1976)

Rejse med let bagage
Rejse med let bagage

Tove Jansson

Gyldendal, 2018. (Resa med lätt bagage, 1987). Oversætter: Agnete Dorph Stjernfelt. Noveller.

Dukkehuset
Dukkehuset

Tove Jansson

Gyldendal, 2020. (Dockskåpet, 1978). Oversætter: Agnete Dorph Stjernfelt. Noveller.

Den ærlige bedrager
Den ærlige bedrager

Tove Jansson

Gyldendal, 2022. (Den ärliga bedragaren, 1982). Oversætter: Agnete Dorph Stjernfelt.

Ærligt spil
Ærligt spil

Tove Jansson

Gyldendal, 2023. (Rent spel, 1989). Oversætter: Agnete Dorph Stjernfelt.

Optegnelser fra en ø
Optegnelser fra en ø

Tove Jansson

Gyldendal, 2025. (Anteckningar från en ö, 1996). Oversætter: Agnete Dorph Stjernfelt.

Stenmarken
Stenmarken

Tove Jansson

Gyldendal, 2026. (Stenåkern, 1984). Oversætter: Agnete Dorph Stjernfelt.

Om forfatterskabet

Bog

Tove Jansson: ord, bild, liv
Tove Jansson: ord, bild, liv

Boel Westin

1988

Tove Jansson - arbejde og kærlighed
Tove Jansson - arbejde og kærlighed

Tuula Karjalainen

Turbine, 2021. (Tove Jansson – Tee työta ja rakasta, 2013). Oversætter: Birgita Bonde Hansen. Biografi.

Artikel

“Bolsjedyret skal kunne gå – eller skal det?” s. 37- 73 i Billedbøger og børnebilleder

Kirsten Bystrup

2000

Websted

Tovepedia

Den officielle Tove Jansson-ressource på nettet. Engelsk, svensk, finsk.

Kilder citeret i portrættet

[1]

Familjen i dalen

Boel Westin

Bonnier, 1988.

[2]

A Little Piece of a Life: Tove Jansson’s Fiction for Adults

Madeleine LaRue

LaRue, Madeleine: A Little Piece of a Life: Tove Jansson’s Fiction for Adults Los Angeles Review of Books, 2014-12-21.