BetaDette er en beta-version, som stadig er under udvikling.
Portræt af Jens Christian Grøndahl
Foto: Sara Galbiati
*Seneste udgivelse

Jens Christian Grøndahl

Senest opdateret
  • Katrine Lehmann Sivertsen
    cand.mag., oktober 2025
  • Katrine Lehmann Sivertsen
    cand.mag., 2022
Hovedforfatter
  • Katrine Lehmann Sivertsen
    cand.mag., 2014

Intro

Jens Christian Grøndahl er kendt for at skildre afstanden i det moderne kærlighedsforhold, men også længslen efter at nå og møde den anden. Derudover handler Grøndahls bøger ofte om det moderne menneskes eksistentielle grundvilkår af tilsyneladende ubegrænset frihed stillet over for følelsen af meningsløshed, ensomhed og tvivl. I sine seneste romaner behandler han spørgsmålet om det romantiske kærlighedsmøde, men også emner som erindring, overgreb og skrivekunstens forløsende potentiale. Grøndahl er desuden en forfatter, der blander sig i den politiske debat.

Baggrund

Jens Christian Grøndahl blev født i 1959 i Lyngby nord for København som søn af fotograf Marianne Grøndahl. Han fik sin studentereksamen fra Natalie Zahles Gymnasium og læste fra 1977-79 filosofi på Københavns Universitet. Han skiftede dog efter et par år spor og søgte ind på Statens Filmskole. Her blev han i 1983 færdig som filminstruktør, og hans uddannelse kom siden hen til at præge den stil, der blev kendetegnende for den tidlige del af forfatterskabet. Han debuterede som forfatter i 1985 med en eksperimenterende roman og var i de første år af sin forfatterkarriere en eksperimenterende prosaist.

”Hendes virkelighed. Hun var ikke så dum, at hun ikke var klar over, at det var den samme virkelighed som alle andres. Hun var bare så uheldig at være født i et hjørne af den, hvor hun følte sig så fremmed, som var hun dumpet ned fra en fjern planet. (…) Hun drømte mest af alt om at være til stede, noget så enkelt, lige meget hvor.”

“Røde hænder” s. 46.

Op gennem 1990’erne fik Grøndahl en større læserskare og modtog i 1998 De Gyldne Laurbær for romanen ”Lucca”. Han har siden skrevet en stribe samtidsromaner, der ofte har det romantiske kærlighedsmøde som et omdrejningspunkt, men som også omhandler emner som politisk idealisme, overgreb, fertilitetsbehandling, erindring og forældreskab. Han har ligeledes skrevet bøger inden for andre genrer som blandt andet en essaysamling om invasionen af Irak og en fortælling om bibelfiguren Josef.

Portræt af Jens Christian Grøndahl
Foto: Sara Galbiati
  • Født

    9. november 1959 i Lyngby.

  • Uddannelse

    Filminstruktør fra Statens Filmskole, 1983.

  • Debut

    Kvinden i midten. Vindrose, 1985. Roman.

  • Litteraturpriser

    Otto Benzons Forfatterlegat, 1989. Herman Bangs Mindelegat, 1995. De Gyldne Laurbær, 1998. Holger Drachmann-legatet, 2002. BG Banks Litteraturpris, 2003. De fransktalendes landes litteraturpris, 2003. Søren Gyldendal-prisen, 2007. Isak Dinesen prisen, 2017.

  • Seneste udgivelse

    At velsigne et liv. Gyldendal, 2025. Roman.

  • Inspiration

    Marcel Proust, Albert Camus, Patrick Modiano.

  • Jens Christian Grøndahl om "I nat sover jeg på taget"

Jens Christian Grøndahl blev i 1989 gift med Charlotte Louise Truelsen. De var gift i 10 år og fik to sønner sammen. Parret blev skilt i 1999, og Grøndahl blev siden gift med mag.art. Anne Vibeke Vad, med hvem han har to døtre.

Ved siden af sin forfatterkarriere har Grøndahl bl.a. været medredaktør på kulturtidsskriftet Fredag. Han har markeret sig som en stor forkæmper for ytringsfriheden – ikke mindst i perioden 1995-98, hvor han var vicepræsident for dansk PEN. Han meldte sig dog siden ud af organisationen i protest mod PENs politiske markeringer. Grøndahls interesse for politik og samfundsforhold har også udmøntet sig i en række artikler for den uafhængige netavis Altinget. I 2018 var han desuden en af de europæiske forfattere, som i et manifest advarede om risikoen for en eksplosion i fremmedhad og antisemitisme.

Jens Christian Grøndahl har været medlem af Kulturministeriets kanonudvalg for litteratur. Han er bosat i København og Skagen, men har også i flere perioder opholdt sig i Italien.

Blokeret indhold

Dette er eksternt indhold. Derfor skal du acceptere cookies til statistik og markedsføring for at se det.

Vælg "Tillad alle"

Videoklip: Jens Christian Grøndahl om "I nat sover jeg på taget":

Udvalgte bøger

Genrer og tematikker

Jens Christian Grøndahl har haft det moderne kærlighedsforhold og begærets karakter som tilbagevendende omdrejningspunkter i sine bøger. Et væsentligt aspekt af denne tematik er erkendelsen af, at mennesker forbliver gådefulde for hinanden på trods af deres længsel efter at nå hinanden. Kærlighedshistorierne er altid forankret i en genkendelig samtidsvirkelighed, som skildres på en registrerende facon, som dog også indeholder mange metaforiske billeder, psykologiske forklaringer og refleksioner. Netop de mange refleksioner er et typisk træk ved forfatterskabet, men også noget der har mødt en vis kritik. Som det hedder i en anmeldelse af Grøndahls roman ”Jernporten”: ”En af Jens Christian Grøndahls styrker som forfatter er, at han kan vende og dreje det menneskelige, det psykologiske, sætte spot på kærligheden og meningen med det hele eller manglen på samme. Men der er også – i en roman som ”Jernporten” – en næsten konstant reflekteren, en essay-agtig hang til at endevende alting, at fortælle i stedet for at vise.” [8]Søren KassebeerEn mand, der elsker bøger og kvinderBerlingske Tidende, 2014-10-31..

Realistiske fortællinger, der inddrager vigtige problemstillinger i samtiden, er ofte det overordnede udgangspunkt for Grøndahl. I romanen ”Piazza Bucarest” er den mandlige hovedperson en forfatter, der fremhæver litteraturens beskrivelse af en genkendelig virkelighed, og det samme kan siges at gælde for Grøndahl. Det hedder i romanen: ”Jeg har altid været mistænkelig over for det ord, fantasi, for det er ikke andre verdener, jeg prøver at forestille mig, det er verden. Den er altid mere ukendt og overraskende, end man troede, samtidig med at den er så genkendelig.” (”Piazza Bucarest”, s. 32).

Grøndahls engagement i hans samtid kommer også til udtryk i de sidehistorier om blandt andet 1970’ernes politiske tænkning og forholdene i det kommunistiske Rumænien, hvilket skildres som nutidshistorie, der også indeholder vigtige elementer i forhold til en forståelse af samtiden. Herudover er forfatterens engagement i samtidens problemstillinger også kommet til udtryk i hans deltagelse i den offentlige debat som fortaler for ytringsfriheden, men også som en deltager i offentlige politiske diskussioner.

Beslægtede forfatterskaber

Andre nordiske forfattere, som skriver samtidsfortællinger med kærlighedsforholdet som et vigtigt omdrejningspunkt, og hvor det registrerende og det psykologiske eksisterer side om side, er Tage Skou-Hansen, Hanne Vibeke Holst og Jan Kjærstad. Sidstnævnte fik sit gennembrud i 1990’erne med sin trilogi om tv-manden Jonas Wergeland og fik i 2001 Nordisk Råds Litteraturpris for romanen ”Opdageren”. Han har senest udgivet ”En tid til at leve” (2022). Ligesom hos Grøndahl finder man hos Kjærstad samtidsskildringer om det, der udgør et menneskeliv.

En anden skandinavisk forfatter, som ligesom Jens Christian Grøndahl skriver samtidsromaner om moderne kærlighedsrelationer og identitetsspørgsmål, er norske Geir Gulliksen, som blandt andet er kendt for romanerne ”Historien om et ægteskab” fra 2015 og ”Den jeg skulle blive” fra 2021. Jens Christian Grøndahl er ligeledes inkarneret fan af den franske forfatter Patrick Modiano, som i 2014 modtog Nobelprisen i litteratur for sit forfatterskab. Hos Modiano finder man blandt andet en udforskning af erindringen, f.eks. i romanen ”Usynligt blæk” fra 2020.

Jens Christian Grøndahls forfatterskab kan ligeledes siges at ligge i forlængelse af mere eksistentialistisk litteratur. I udlandet er han blandt andet blevet sammenlignet med store forfattere som russiske Anton Tjekhov, kendt for både skuespil og prosa, og den franske forfatter og eksistentialist Albert Camus, som har skrevet klassikere som ”Den fremmede” og ”Pesten”.

Desuden kan man sammenligne skildringen af den politiske idealisme og aktivisme, der udvikler sig til kriminelle handlinger, og som er et af omdrejningspunkterne i Jens Christian Grøndahls roman “Røde hænder”, med andre bøger, der beskæftiger sig med samme emne. Det behandles blandt andet, om end på en ganske anden måde, i Peter Øvig Knudsens tobindsværk om Blekingegadebanden.

Relaterede forfattere

Bibliografi

Romaner

Kvinden i midten
Kvinden i midten

Jens Christian Grøndahl

Vindrose, 1985.

Syd for floden. Per Kofod
Syd for floden. Per Kofod

Jens Christian Grøndahl

1986

Rejsens bevægelser
Rejsens bevægelser

Jens Christian Grøndahl

Vindrose, 1988.

Det indre blik
Det indre blik

Jens Christian Grøndahl

Vindrose, 1990.

Skyggen i dit sted. Per Kofod
Skyggen i dit sted. Per Kofod

Jens Christian Grøndahl

1991

Dagene skilles
Dagene skilles

Jens Christian Grøndahl

Gyldendal, 1992.

Stilheden i glas. Per Kofod
Stilheden i glas. Per Kofod

Jens Christian Grøndahl

1993

Indian summer. Per Kofod
Indian summer. Per Kofod

Jens Christian Grøndahl

1994

Tavsheden i oktober

Jens Christian Grøndahl

Munksgaard/Rosinante, 1996.

Lucca
Lucca

Jens Christian Grøndahl

Munksgaard/Rosinante, 1998.

Hjertelyd
Hjertelyd

Jens Christian Grøndahl

Rosinante, 1999.

Virginia – en fortælling
Virginia – en fortælling

Jens Christian Grøndahl

Rosinante, 2000.

Et andet lys
Et andet lys

Jens Christian Grøndahl

Gyldendal, 2002. Et andet lys. 2002.

Piazza Bucarest
Piazza Bucarest

Jens Christian Grøndahl

Gyldendal, 2004.

Røde hænder
Røde hænder

Jens Christian Grøndahl

Gyldendal, 2006.

Fire dage i marts
Fire dage i marts

Jens Christian Grøndahl

Gyldendal, 2008

Det gør du ikke
Det gør du ikke

Jens Christian Grøndahl

C&K forlag, 2010.

Før vi siger farvel
Før vi siger farvel

Jens Christian Grøndahl

Lindhardt & Ringhof, 2012.

Jernporten
Jernporten

Jens Christian Grøndahl

Gyldendal, 2014.

Tit er jeg glad
Tit er jeg glad

Jens Christian Grøndahl

Gyldendal, 2016.

Inde fra stormen
Inde fra stormen

Jens Christian Grøndahl

Gyldendal, 2019.

Fra i nat sover jeg på taget
Fra i nat sover jeg på taget

Jens Christian Grøndahl

Gyldendal, 2022.

Noget tabt i mørket
Noget tabt i mørket

Jens Christian Grøndahl

Gyldendal, 2024.

At velsigne et liv
At velsigne et liv

Jens Christian Grøndahl

Gyldendal, 2025.

Som Christian Tornbakke

Det godes pris
Det godes pris

Christian Tornbakke

Lindhardt og Ringhof, 2013.

Dramatik

Hvor var vi lykkelige & De sorte skove
Hvor var vi lykkelige & De sorte skove

Jens Christian Grøndahl

Rosinante, 2000.

Essays

Ved flodens munding. Per Kofod
Ved flodens munding. Per Kofod

Jens Christian Grøndahl

1994

Night mail
Night mail

Jens Christian Grøndahl

Munksgaard/Rosinante, 1998.

Tre skridt tilbage
Tre skridt tilbage

Jens Christian Grøndahl

Gyldendal, 2007.

Den sibiriske måne
Den sibiriske måne

Jens Christian Grøndahl

Lindhardt og Ringhof, 2013.

Hjemme i Europa
Hjemme i Europa

Jens Christian Grøndahl

Gyldendal, 2015.

Europas ambassade
Europas ambassade

Jens Christian Grøndahl

Gyldendal, 2016.

Europa er ikke et sted
Europa er ikke et sted

Jens Christian Grøndahl

Gyldendal, 2018.

En ukendt frihed. Wunderbuch
En ukendt frihed. Wunderbuch

Jens Christian Grøndahl

2022

Synger for ravn og ræv
Synger for ravn og ræv

Jens Christian Grøndahl

Eksistensen, 2023.

Biografi

Shihaya ti amo: Et essay om Seppo Mattinen og hans Rom

Jens Christian Grøndahl

Gyldendal, 2005.

Erindringer

Om en time springer træerne ud
Om en time springer træerne ud

Jens Christian Grøndahl

Politikens forlag, 2010.

Fortællinger

Vejen til Betlehem
Vejen til Betlehem

Jens Christian Grøndahl

Gyldendal, 2015.

Dage som græs
Dage som græs

Jens Christian Grøndahl

Gyldendal, 2020.

Min svage tro
Min svage tro

Jens Christian Grøndahl

Eksistensen, 2021. (Kristendommen ifølge...).

Børnebøger

Med Bedstemor i tidens labyrint
Med Bedstemor i tidens labyrint

Jens Christian Grøndahl

Carlsen, 2013. Illustreret af Lars Gabel.

Mine eftermiddage hos hr. Astrakan
Mine eftermiddage hos hr. Astrakan

Jens Christian Grøndahl

Carlsen, 2014

Om forfatterskabet

Artikler

Velklædt længsel

Lilian Munk Rösing

Information 2006-05-10.

Eminent stemningskunst fra Grøndahl

May Schack

Politiken, 2008-10-25.

Mor er den værste i verden

Jens Andersen

Berlingske Tidende, 2008-10-27.

En moden Grøndahl kommer med dristig ny roman

Mikkel Bruun Zangenberg

Politiken, 2010-11-07.

Transit, kliché, konflikt

Lilian Munk Rösing

Information, 2010-11-10.

En knudemands ensomhed

Kjølbye; Marie Louise

Information, 2014-11-07.

Jesu 'stedfar' får hovedrollen i lille almanakhistorie fra Jens Christian Grøndahl

Kim Skotte

Politiken, 2015-11-02.

Undervejs med Maria og Josef til Betlehem

Kristian Østergaard

Kristeligt Dagblad, 2015-11-04.

Podcast

Nej tak til autofiktion.

Jens Christian Grøndahl er ugens gæst i programmet. Skønlitteratur på P1, 10-12-2025.

Søgning i bibliotek.dk

Emnesøgning på Jens Christian Grøndahl

Kilder citeret i portrættet

[1]

Mennesker er gåder for hinanden

Miriam Katz

2002. Berlingske Tidende 2002-12-10

[2]

Frihedens pris

Søren Kassebeer

2005. Berlingske Tidende 2005-12-17

[3]

Min generation lider af historieløshed

Karen Syberg

2006. Information 2006-05-09

[4]

Det var en fejl – jeg skammer mig

Carsten Andersen

2007. Politiken 2007-03-29

[5]

Den kolde krig er ikke slut

Tom Hermansen

2007. Jyllands-Posten 2007-04-21

[6]

Der er situationer i livet, hvor man ikke kan være et pænt menneske

Karen Margrethe Schelin

2008. Berlingske Tidende, 2008-10-24

[7]

Grøndahls unge år : Jeg var selvoptaget og selvhøjtidelig

Carsten Andersen

Politiken, 2010-04-04.

[8]

En mand, der elsker bøger og kvinder

Søren Kassebeer

Berlingske Tidende, 2014-10-31.